Botanische Tuin Kralingen

In 1910 schonk de Antwerpse W.S. Burger de Gemeente Rotterdam een kavel aan de Cederstraat, onder de voorwaarde dat hier een culturele of pedagogische bestemming gerealiseerd zou worden. In 1913 werd op deze locatie een botanische tuin aangelegd, die aanvankelijk beheerd werd door de naastgelegen school.
De tuin is ruim een halve hectare groot (in oppervlakte vergelijkbaar met een KNVB-goedgekeurd voetbalveld) en ligt in een L-vorm tussen de Cederstraat en de Kralingse Plaslaan. De tuinaanleg is geometrisch van opzet, maar wordt gedeeltelijk onderbroken door een gebogen pad. In het midden van de as van het diepe tuindeel ligt een halfronde vijver. Aan de noordzijde bevindt zich een rechthoekige kruidentuin. Verder bevat de tuin een kas en een houten zadenhuisje.
Aan de Cederstraat bevindt zich een monumentale tuinmuur waarop bijzondere varens groeien, evenals een smeedijzeren toegangshek tussen stenen pijlers. De botanische collectie omvat meer dan 1200 soorten planten, heesters en bomen.
Programma
Gehele weekend
Open Atelier van onze Artist in Residence Annejole Jacobs & Friends
Zaterdag 13 september:
Vanaf 13.00 uur muziek van Agnesz Hoekstra
Zondag 14 september:
•Atelier in de Tuin, creatief aan de slag (kinderen en hun ouders)
• Voorstellingen om 11:00, 13:00 en 15:00 uur van KAHVE,
Dit is een unieke, intieme theatervoorstelling, een warme uitnodiging om gedurende de bereiding van een kopje koffie de geschiedenis, de politieke, sociale en economische kracht van koffie op een immersieve theatrale wijze te ervaren. Binaurale geluidsopname van muziek en tekst, geur, beweging en vertelling komen samen op een unieke locatie: een botanische tuin.
Rotterdamse Jaar van de Vrouw
Van 1914 tot 2022 heeft Botanische Tuin Kralingen vijf verschillende mannelijke tuinbazen gehad. Na 108 jaar mannen aan het roer, is Judith van Poederooijen sinds september 2022 de eerste vrouwelijke beheerder die dit groene Rijksmonument aanstuurt, bijgestaan door tuinvrouw Petra Prins.
Judith van Poederooijen is gecertificeerd hovenier en brengt daarnaast ook werkervaring van verschillende werkvelden mee naar de tuin. In Botanische Tuin Kralingen zijn Judith en Petra verantwoordelijk voor het onderhoud en de aanleg in de tuin, daarnaast coördineren zij een team van zo’n 30 vrijwilligers. Judith is ook verantwoordelijk voor de coördinatie van verschillende culturele, educatieve en kunstzinnige activiteiten in de tuin. Met hulp van vrijwilligers streeft zij ernaar om de ecologische en botanische waarde van de tuin beter in kaart te brengen en de esthetiek van de tuin te vergroten.
Trouwe bezoekers herkennen de vrouwelijke invloed in de tuin, zowel in de beplanting als in de vele activiteiten.
Goed om te weten
• De Botanische Tuin is gedeeltelijk rolstoeltoegankelijk.
Details
1913
Nieuw Traditionalisme
Vermoedelijk M.J. Granpré Molière
Cederstraat 5
Za. 13:00 - 16:00 Zo. 10:30 - 16:00